Kdo jsem?

Jsem člověk, který má rád svoji práci, lidi i život. Jsem nad věcí a vyrovnaný, proto se mnou budete v pohodě. 

Mohu se postavit za vše, co jsem v životě udělal, mohu se podívat do očí každému, koho jsem potkal. Mám nadhled a neřeším blbosti. 

Mám dobré analytické myšlení a umím naslouchat.

Kdo jsem

Můj příběh

Níže naleznete letmý pohled do mého soukromého a detailní pohled do mého pracovního příběhu. Každý kousek jsem si užil, třeba o tom někdy napíšu knihu.
Jen nevím, do jaké kategorie jí zařadit. 

část 1

Dětská práce

Už jako dítě jsem se nebál pracovat. Pamatuji si, že jsem asi zhruba v devíti letech chodil pomáhat svým starším sourozencům a příbuzným se sběrem rybízu. Vlastně ani nevím, jestli to byla fascinace dospěláckým světem nebo pravidelností a řádem (vstát brzy, odvoz, trhat do kýble, odnést na zvážení, svoz domů), ale primárně mě to prostě bavilo. Vydělané peníze byly pouhý bonus. A dodnes vím přesně, co jsem si za svůj první výdělek koupil – konečně mé vlastní malé přenosné rádio. Abych mohl poslouchat, co a kdy jsem já sám chtěl! Později jsem na střední škole pomáhal zase v obchodech (prodej ve večerce, mytí oken aut na benzínce apod.), a tak si myslím, že mě vlastně už tehdy svět obchodu i lidí a jejich příběhů fascinoval, protože jsem si s nimi vždy rád povídal.

část 2

Konečně obchod?

A práce mě polapila tak, že jsem nedokončil vysokou školu. Najednou jsem budoval kariéru, měl 150 podřízených, následně se dostal na centrálu společnosti a výsledkem sice nebyla pozice generálního ředitele zeměkoule, ale diagnóza syndromu vyhoření v pouhých 25 letech. Je tohle opravdu ten vysněný obchod, když se mě teď doktoři snaží nahodit zpět do života? Není a nikdy nebyl, a proto jsem potřeboval totální restart a taky jej skutečně udělal. Z pozice nadřízeného 150 lidí jsem sestoupil na podřízeného tříletému dítěti – odjel jsem do Londýna dělat au-pair! Dnes to považuji za nejlepší rozhodnutí svého života, protože jsem si zachránil zdraví, naučil se anglicky, poznal život v cizí zemi a získal rozhled, který není přenositelný.

část 3

Reality nebo pošta?

Po návratu z au-pair pobytu a studia angličtiny jsem si naivně myslel, že na mě čeká celý svět a personální agentury se poperou o možnost mě rozvíjet a umístit do nějakého podniku. Nic z toho se samozřejmě nestalo a výsledkem bylo pouze varování z personální firmy, ať k nim vůbec nechodím osobně, ale jen pošlu CV. Pokud bude dobré, někdo se mi ozve. To se mi úplně nelíbilo, takže jsem začal hledat sám a přihlásil se na dva první konkurzy. Vedoucí pobočky pošty a realitní makléř. Makléř? Proč by ne, sám bych už nějaké to bydlení potřeboval (26 let) a vždy jsem si rád prohlížel nemovitosti na fotkách, neboť se mi líbily ty hezky zařízené byty. Potíž byla v tom, že pošta nabízela stálý plat a nemovitosti nic – jen to, co si sám vydělám, a ještě si k tomu musím hradit všechny náklady plus zdravotní a sociální pojištění. Průměrný plat se v tu dobu pohyboval okolo 15.000 Kč čistého měsíčně. A já se vrátil z Londýna s dluhem 30.000 Kč a v nemovitostech mi slibovali, že si prvního půl roku nic nevydělám. Tedy žádný průměrný plat na účtě, což znamená mínus dalších 90.000 za půl roku. Firmy však rozhodly za mě. Na poštu mě nevzali, do realit ano. Myslel jsem si, že jsem zvítězil ve výběrovém řízení, ale ve skutečnosti jsem se kvalifikoval svou „schopností“ podepsat se a IQ viditelně ukazujícím hodnotu vyšší než 75. Je jedno, o kolik bylo vyšší. Přijali mě, takže budu realitní makléř!

část 4

Test a změna osobnosti

Kolečko zaučování a hlavně týdenní test, který v případě neúspěchu znamená konec! To si snad ze mě děláte srandu? Vždyť já jsem přece vyhrál konkurz! Ne Filipe, nevyhrál, vzali každého, kdo ten den dorazil a neměl exekuce. Teprve teď ukaž, že něco zvládneš. Týden jsem musel telefonovat klientům, kteří s naší kanceláří nebyli ve styku rok a více. Šanon vypadal, že jím někdo kdysi dávno listoval se svačinou v ruce a můj úkol představoval obnovit kontakt s klientem. Tedy navodit pocit, že všemu naprosto rozumím, a proto by bylo fajn se s naší kanceláří sejít a uzavřít nějaký obchod. Pokud po týdnu telefonátů opravdu vyjde nějaká schůzka a ne jen samá odmítnutí, mohu v práci pokračovat dál. Sakra, já, Filip Veliký, co měl mnoho podřízených, a teď k tomu navíc umím anglicky, musím telefonovat cizím lidem? Já, introvert se strachem z odmítnutí, se nyní mám snažit volat a mluvit o něčem, čemu moc nerozumím a někdo mi na to má skočit? Chtělo se mi brečet, ale hrdost a soutěživost mi dala sílu se překonat, což se později ukázalo jako velký zlom v celém mém životě. Na tento telefonní týden totiž nastoupili další 4 lidi z pohovoru a z nás pěti se mělo vybrat, kdo zůstane a kdo skončí. Jen podle úspěšnosti telefonování za celý týden. To mě hnalo i do překonání ostychu volat cizím lidem, protože jsem z podstaty své soutěživosti nechtěl skončit mezi poraženými. Skončil jsem první, a tak jsem se předkvalifikoval pro práci makléře. Proč ne rovnou kvalifikoval? Sakra, dyť jsem překonal sám sebe a všechny porazil?! Kdepak, další test měl ještě přijít. Další zkouška spočívala v tom, že z domluvených schůzek musel během následujících tří měsíců vzniknout jeden skutečný obchod. Jestli nedomluvím obchodní vztah a neuskuteční se obchod, musím odejít. Ach pošto, kde jsou tvé jistoty? Vtipné je, že tento model zaučení spolehlivě funguje dodnes a cokoli jiného je jen zkratka, která se (nejspíše negativně) projeví později. Zvládnul jsem to. Obchod spočíval ve spolupráci s jinou realitní kanceláří, ale přestože jsme se dělili o provizi, jednalo se o obchod a já se kvalifikoval. Teď jsem makléř. Teď mám teprve šanci a jistotu dál půl roku nevydělávat. 🙂

část 6

Posun dál, hlavně hlavou

Přišla nová výzva! Majitel firmy koupil master franšízu mezinárodní realitní společnosti a zaparkoval v ní svoji firmu jako jednu z franšíz. Já dostal nabídku práce na centrále master franšízy a trochu se děsil, jak to bude vypadat. Dnes s odstupem mohu říct, že to byla fantastická škola, která mi do vnímání nemovitostí dala nejvíc. A byť jsem řešil dále akvizice developerských projektů a práce s nimi, dostal jsem možnost nahlédnout detailně pod pokličku špičkového vzdělávání, prosazování profesionality makléřské práce a skvělého servisu klientům v klasickém prodeji nemovitostí. Fungování franšíz a master franšízy byl také zcela nový pohled a jsem moc vděčný, že jsem měl tu možnost se podílet na vzniku 150 nových realitních kanceláří. Aniž bych tušil, jak moc se mi to jednou bude hodit. Ovšem nic netrvá věčně, a tak i tato zkušenost na centrále (jako v prvním případě potravinářského řetězce) nakonec vyústila v restart. Tentokrát to nebyl syndrom vyhoření, ale jen pár nezaplacených výplat a hořký konec v podobě převzetí firmy největším věřitelem. Ale pořád je to ta lepší varianta, než když šlo o mé zdraví... Pozitivní bylo, že jsem tou dobou úspěšně dokončil studium MBA. Navíc jsem již začal externě pracovat pro jednu vzdělávací firmu, jejíž osvícený majitel ve mně viděl potenciál a nebál se mi svěřit své vzdělávací know-how, za což jsem mu nesmírně vděčný. Tím se mi také podařilo převést mysl na pozitivní věci a nové výzvy.

část 5

Pronájmy a konečně TO!

Pronájmy a konečně TO! Nastoupil jsem do oddělení pronájmů a během pár dní jsem pochopil, že makléř mající mě má pořádně zaučit si ze mě udělal akorát tak levnou pracovní sílu na věci, které se jemu dělat nechtějí. Ale já byl hlavně vděčný za práci a za to, že jsem mohl zůstat. On nevydělával nějak velké peníze, a tak nás spojovalo společné chození na nejlevnější jídlo a kupování věcí ve slevách narozdíl od ostatních. Pak se mi začalo dařit, postupně jsem získával jistou půdu pod nohama a hlavně viděl výsledek svého snažení i spokojené klienty. Byl jsem dokonce posílán na lepší zakázky, kde byt vlastnil cizinec a já se s ním domluvil. Po čase se ze mě stal premiant oddělení pronájmů a když se řešil jeden developerský projekt, nabídli mi spolupráci obnášející působení i v rámci tohoto oddělení a segmentu. Tedy pokud se kvalifikuji. 🙁 Tady už naštěstí podmínkou nebyl prodej nemovitosti, ale musel jsem se naučit všechny informace k projektu a vedení oddělení. Projekt manažer projektu mi nachystal ústní zkoušku. Uspěl jsem a začal pracovat jako makléř na developerském projektu! Tohle mělo už zásadní dopad. Vnímal jsem totiž, že dělám hezkou a pro lidi přívětivější práci, u níž si klienti buď projdou krásný vzorový byt na úrovni, nebo jezdí za mnou do kanceláře, kde se vše detailně probere a ukáže. V tomto jsem se našel! Najednou se mi splnil sen, o kterém jsem vlastně dosud nevěděl. Po čase jsem dostal dokonce své vlastní developerské projekty a k nim si vybíral a zaučoval makléře, nebo jsem pracoval na akvizici nových projektů po celé republice a stýkal se s developery z celého světa. Konečně jsem dělal TEN obchod. Konečně jsem to byl já, kdo tvořil, analyzoval, prodával, školil a vzdělával i zaučoval. Osud si zalaškoval a já se dostal k jednomu celosvětově působícímu developerovi na stáž do Londýna, abych pro něj mohl jako projekt manažer prodeje realizovat prodej obrovského (250 bytů) a drahého projektu v centru Bratislavy. A sám jsem si ve svých 30 letech na dalších 30 let splácení koupil svou první vlastní nemovitost. Samozřejmě novostavbu v projektu, který jsem sám prodával jednomu izraelskému developerovi. To byla škola obchodu, co vám budu povídat…

část 7

A teď se ukaž, frajere!

V roce 2014 jsem se tak ocitnul s pár penězi na účtu a pocitem zhrzenosti i ublížení na další profesní křižovatce. Po zkušenosti s novými kancelářemi mě lákalo dělat si ten byznys po svém a nebýt svázán značkou. To neznamená nic zlého proti nim, naopak, franšízového konceptu se zastávám a je tu jedna značka, za kterou se postavím, byť jsem v ní nikdy nepůsobil. Začátek vzniku mé realitní kanceláře se velmi podobal mé startovací čáře v realitách. Málo peněz na účtu (už ale ne dluhy + vlastní byt), potenciální soudní spor s bývalou firmou, nejistota úspěchu, a především výhled v podobě investic do začátku budování vlastní značky. Administrativně se dotáhlo založení společnosti, což představovalo velký milník v mé hlavě. Mám vlastní firmu, pod kterou jsem z pohledu soudu zapsán já sám. Radost netrvala dlouho. Hned druhý den po zápisu jsem zjistil, že mi vykradli kancelář s veškerým vybavením a dva dny na to mi zemřel otec. Jestli tohle byla další zkouška, tak dnes mohu říct, že jsem obstál. A děkuji všem, kteří mě na té cestě podpořili, ale také těm, co mi ji znepříjemnili, protože i to mě posunulo. Dnes mám portfolio klientů a přátel ochotných mě pustit ke svému majetku a oni vědí, že se jim o něj vždy dobře a spolehlivě postarám. Tato cesta mi přinesla přátelství lidí, se kterými bych se v normálním zaměstnání neměl šanci setkat, a toho si nesmírně vážím.

Profesionalita, zkušenosti, lidskost.

Pokud jsou toto i vaše očekávání,

jsem váš makléř.

Profesionalita

Vzdělávám se

Za 19 let mojí praxe se trh a prostředí změnily od základů. Nové zákony, zvyky i pravidla. Jen neustálým vzděláváním mohu držet krok a nabízet vám špičkové služby a informace.

Školím ostatní

Ve volném čase se věnuji vzdělávání druhých a jako lektor působím na: Business Institut Praha (obor nemovitosti a softskills), European School of Business & Management SE (investice do nemovitostí), Cadet Go – manažerská akademie.

Jsem zkušený mediátor

Umím naslouchat všem stranám tak, abych propojil jejich potřeby a dosáhl porozumění. Hájím priority prodávajících a pronajímatelů s ohledem na představy kupujících a nájemníků.

Komunikuji

S klientem jsem v pravidelném kontaktu, aby vždy věděl, jaká je situace, jak budeme dál postupovat, a co případně může podniknout. Nikdy si nehraji na mrtvého brouka.

Chodím včas

Chodím včas a s předstihem. Pokud bych se měl zpozdit, vždy dám dopředu vědět. Totéž očekávám od druhých. Vzájemný respekt je klíčem k úspěšné spolupráci nejen v oblasti práce s naším časem.

Sleduji trendy

Miluji nové technologie, virtuální realitu, pěkné fotografie, reálné vizualizace, digitalizaci apod. Vše z toho využívám při práci s nemovitostmi.

Zkušenosti

Více než 19 let v realitách

Za více než 19 let v nemovitostech jsem se setkal s pronájmem garáže za 500 Kč, ale i prodejem bytu za 100 milionů. Dokážu tak vyhodnotit, co která zakázka potřebuje a jak mohu být přínosem.

600+ prodaných bytů

Více než 600× jsem spojil prodávajícího se šťasným majitelem nového bytu. Potkal jsem se s tisícovkou klientů, zajistil 10 000 prohlídek a nasbíral miliony zkušeností a příběhů.

Maximalizace potenciálu

V nemovitosti hledám potenciál, který vzbudí zájem u co největšího počtu zájemců a dostane z bytu či domu to nejlepší. Umíte si svůj byt představit v jiné dispozice a kompletně předělaném interiéru? Já ano a zájemci to ocení.

Umím říct ne kupujícím

Na začátku spolupráce domluvíme strategii, přes kterou nejede vlak. Díky tomu můžete vyjednávání s kupujícím nechat na mě a být si jisti, že podmínky prodeje, cena i způsob financování bude podle vašich preferencí.

Umím říct ne majitelům

Nehoním se za zakázkami za každou cenu a s klidem odmítnu majitele i kupujícího, pokud cítím, že by spolupráce nefungovala.

Umím říct ne nájemníkům

Ke svému majetku máte vztah a chcete, aby se k němu nájemníci chovali slušně. Tomu rozumím, a proto se o zájemcích snažím zjistit maximum. Insolvence, špatné reference od předchozích pronajímatelů nebo nestabilní zaměstnání jsou znamení, že bude lepší hledat dál.

Lidskost

Jsem dobrý posluchač

Nejsem ten, co vás na první schůzce bude ohromovat tím, co všechno jsem dokázal, ale budu naslouchat vašim potřebám a na základě toho vám sdělím, zda vám umím pomoc, a jak.

Vytvářím šťastné konce

Za každou nemovitostí je příběh. Někdy snadný, jindy nesmírně komplikovaný. Ať už je situace jakákoliv, starám se, aby měl pro mé klienty šťastný konec.

Pracuji na doporučení

Skvělý marketing vzbudí zájem, ale nutně ne vždy důvěru. Proto jsou doporučení alfa a omega mojí práce. Vždy jednám tak, abyste se za mě neváhali zaručit u svých přátel a známých.

Z klientů se stávají přátelé

Nezřídka jsou moji klienti mými přáteli nebo se jimi stávají. Mám rád lidi a je fajn, když náš vztah nekončí jen ukončením obchodního případu. Pro některé jsem makléřem celé rodiny po tři generace.

Čest mám jen jednu

Své jméno mám jen jedno, a proto si musím chránit čistý štít. Mým krédem je čestnost – pokud se na něčem dohodneme, moje slovo platí a můžete si být jisti, že to splním.

Zakládám si na preciznosti

Jsem pověstný svou precizností. Věnuji hodiny času nejmenším detailům, protože úspěšná transakce závisí na důkladné přípravě. Vše pak běží jako na drátkách ke spokojenosti prodávajícího i kupujícího.

Moje nej?

Nej nemusí znamenat nejlepší, ale vypadá to dobře.

Nejdražší byt, který jsem prodal?

98 milionů korun.

Nejdražší pronájem, který jsem realizoval?

150. 000 Kč

Obchod na který jsem nejvíce pyšný?

Naplnění významu rodinný makléř.
Zprostředkoval jsem prodej nemovitostí v rámci jedné rodiny třem různým generacím.
Nejstarší člen má 89 let, čtvrtá generace zatím 7 let, takže tam si ještě budu muset počkat 🙂

Hodnota portfolia spravovaných pronájmů?

500 000 000 Kč.

Nepeněžní provize, na kterou si vzpomínám?

Zelený svetr, ale už jej nemám. Byla to přátelská služba (analýza investice) a klient měl prodejnu s oblečením, tak jsem dostal svetr.

Obchod, na který vzpomínám i po letech s odstupem, že jsem si připadal jako v jiném světě?

Při jednoum investičním prodeji celého projektu, kdy sedíte v kravatě nad hromadou tabulek a analýz a strany se nemohou dvě hodiny shodnout na ceně, se najednou prodávacjí a kupující dohodli, že kupující část mnohamilioné ceny vyplatí prodávajícímu v kůži dovážené z Turecka. Bundy, pásky, kabelky. 

Prohlédněte si moje úspěšné spolupráce

Prodeje a pronájmy